Expozice Dany a Emila Zátopkových

Expozice Dany a Emila Zátopkových

Emil a Dana Zátopkovi, jsou velkými osobnostmi nejen sportovní historie, ale jsou neoddělitelně spjatí s moderní poválečnou historií v Československu. Oba se narodili ve stejném dni a roce – 19. září 1922, vítězili na olympiádách a žili společně až do Emilovy smrti v roce 2000.

Po manželově smrti Dana Zátopková aktivně udržovala Emilovu památku. Úzce spolupracovala s Českým klubem olympioniků, Českým olympijským svazem a také městem Kopřivnice a Regionálním muzeem v Kopřivnici, o. p. s. K nedožitým 80. narozeninám, byl za její účasti dne 21. 9. 2002 odhalen Pomník Emila Zátopka v blízkosti Technického muzea TATRA v Kopřivnici. Současně se konal nultý  ročník závodu, Běh rodným krajem Emila Zátopka, jehož trasa je symbolickou připomínkou Emilova rodiště - Kopřivnice, a místem jeho posledního odpočinku – Rožnov pod Radhoštěm, na tzv. Valašském Slavíně. Na běžecký závod se sjíždějí běžci z celého světa, neboť v dějinách atletického sportu má jeho jméno zvuk a čestné místo. U pomníku je také závod každoročně startován.

Současná Expozice Emila a Dany Zátopkových situovaná v budově Technického muzea TATRA, byla slavnostně otevřena 17. 10. 2005, a to  za přítomnosti Dany Zátopkové. Expozice vznikla v rámci širšího projektu, který v Kopřivnici zpřístupnil několik nových expozic, včetně této. V expozici naleznete autentické medaile, plakety, poháry, upomínkové předměty, zejména reprezentační bundu Emila Zátopka nebo startovní číslo 203 z Letních olympijských her v Londýně (1948). Rovněž se zde nachází oštěp Dany Zátopkové, se kterým získala zlato na olympijských hrách v Helsinkách (1952), později předělán na násadu domácího smetáku.

Ve spolupráci s Regionálním muzeem v Kopřivnici, o. p. s., v průběhu sedmi let vznikla jedinečná monografie za blízké spoluúčasti Dany Zátopkové: Náš život pod pěti kruhy.  Představuje z části přepracované vydání původní verze publikace: Dana a Emil Zátopkovi vpravují… z roku 1960. Nová publikace z roku 2016 je nejen autentickým ohlédnutím do soukromého a profesionálního života Dany a Emila Zátopkových, ale i náhledem do soudobých událostí, které jejich životy ovlivňovaly.

Zůstaňte ve spojení

Zde nám můžete napsat vaše postřehy, názory nebo otázky.

Kontaktní formulář

Nechte nám kontakt na vás a ozveme se vám

AdresaZáhumenní 367/1
Kopřivnice, 742 21